téma měsíce května 2010

Předseda KDU-ČSL - Cyril Svoboda odpovídá na dotazy signály.cz

16. 5. 2010 0:00
Rubrika: Rozhovory | Štítky: KDU-ČSL , z jedné vlny

 

Lídrům všech politických stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, poslala redakce komunitního webu signály.cz třináct otázek. Dvanáct dotazů je ve všech případech totožných, jeden se zabývá specifickými hesly jednotlivých partají.

Rozhovory zveřejňujeme po jednom každý den podle toho, kdy nám jednotlivé strany odpověděly. Dnes má slovo Cyril Svoboda, který odpověděl za 4 dny. Předcházející rozhovory najdete v rubrice rozhovory.

 


1. Kdybyste měl vybrat jen jediné celospolečenské téma, kvůli kterému by měl jít mladý člověk volit, co by to bylo?

Vybírám téma, kvůli kterému by měl jít mladý člověk volit – tedy ne téma nejvážnější či nejdůležitější. Mladí lidé by měli jít volit, aby zabránili bankrotu naší společnosti. Většina stran řeší pouze bankrot finanční, KDU-ČSL je prozíravější a vidí dále. Upozorňuje také na nutnost zabránit mnohem nebezpečnějšímu bankrotu demografickému a nabízí zmírnění toho nebezpečí.

2. O kterém z bodů vašeho programu si myslíte, že by mohl nejvíce oslovit mladé lidi?

Spravedlnost a vyváženost našeho programu. Chceme zdanit hazard a za tyto peníze pomoci rodinám s dětmi, u ostatních stran je to naopak. Navrhujeme konkrétní body proti korupci, jiné strany o boji proti korupci hovoří, ale jejich hlasování tomu neodpovídá.

3. Jakého člověka si představíte pod pojmem „mladý křesťan“ a jakou roli podle vás hraje křesťanství v dnešní společnosti?

Jako první mi přišel na mysl David Macek, který se vzdal postu místopředsedy naší strany, aby se mohl naplno věnovat své rodině. Křesťanství bude hrát stále větší úlohu, protože příčiny většiny našich krizí jsou ve skutečnosti krizemi hodnot a krizemi chování. Klesá počet tabulkových křesťanů, ale roste počet těch opravdových a zapálených.

4. Co je třeba udělat, aby zavládla v české politice slušnost? Co by bylo pro Vás důvodem k odchodu z politiky?

Slušnost je bohužel u nás synonymem neschopnosti. Máme tendenci považovat za schopného toho, kdo má silnější hlas, ostré lokty a formuluje věty, za které by zasloužil pár facek. Pokud chceme slušnost v politice, musíme volit lidi slušné, ale také schopné. Z KDU-ČSL odešli členové všehoschopní, schopní a slušní zůstali.

5. Jedním z vašich hesel je: „KDU-ČSL – to lepší v nás.“ Co konkrétně si pod ním máme představit?

KDU-ČSL věří, že osudy lidí na tomto světě lze uspořádat spravedlivěji. Jsme vedeni tím lepším v nás, abychom přesáhli svůj osobní prospěch a vnímali potřeby blízkých. Přes bolestná zklamání nepřestáváme věřit, že to lepší v nás je budoucností společnosti. Oslovujeme slušnost a lidskou solidaritu v lidech. Ústřední motiv „to lepší v nás“ je podpisem KDU-ČSL, společným motivem tam, kde bývala Klidná síla. Smysl Klidné síly stále platí, ona je tím lepším, co chceme nabídnout.

6. Jste pro schválení smlouvy s Vatikánem ve stávající podobě?

Ano, jako ministr zahraničních věcí jsem se o ratifikaci smlouvy s Vatikánem velmi zasazoval. Bylo pro mne hořkých zklamáním, že se proti postavily nejenom ČSSD a KSČM, ale i ODS.7. Kdy podle Vás začíná lidský život? A za jakých podmínek je možné ho ukončit?

Nikdo neví, kdy lidský život začíná. To je důvodem i pro nevěřícího, aby lidský život chránil od samého počátku. Jako právník vidím paradox v našem právním řádu, že nenarozené dítě má právo dědit, ale ne právo se narodit.

Žádný člověk nemá právo ukončit lidský život. V novém volebním období očekávám snahy o legalizaci eutanazie ze strany ODS i ČSSD. V tomto ohledu se tyto strany neliší. Dlouhodobým propagátorem eutanazie je poslanec ODS Boris Šťastný a David Rath z ČSSD, který chce eutanazií zlepšit lékařskou péči. Čím více bude mít KDU-ČSL poslanců, tím hlasitěji bude z naší strany znít odpor proti eutanazii.

8. Jakou podporu na rozdíl od ostatních politických stran nabízíte novomanželům a mladým rodinám?

Podpoříme aktivity vedoucí k většímu sladění rodinné a profesní kariéry. Např. daňovým zvýhodněním podpoříme zaměstnávání rodičů dětí do 6 let na zkrácený úvazek. Jsme pro vznik firemních miniškolek i vzájemnou rodičovskou výpomoc. Navrhneme právní úpravu, která umožní ženám donosit dítě i v obtížných sociálních nebo rodinných podmínkách tak, aby takové dítě mohlo rychle a plynule přejít do náhradní rodiny. Musí skončit administrativní a soudní průtahy prodlužující cestu k náhradnímu rodičovství.

Obnovíme princip společného zdanění manželů, protože rodinu považujeme za jeden ekonomický celek. Zavedeme další slevu na dani z příjmu fyzických osob – 5 000 Kč na první dítě, 10 000 Kč na druhé dítě, 20 000 Kč na třetí, 30 000 Kč na čtvrté a každé další dítě. Výpadek daňových příjmů státního rozpočtu budeme kompenzovat mírným snížením slevy na poplatníka. Rovněž chceme zavést novomanželské půjčky se státní podporou na nutné investice mladých rodin.

9. Jaká vidíte pozitiva a negativa církevního školství? Podporujete zakládání nových církevních škol?

Moji synové studovali na církevním gymnáziu. Byli jsme s ním velmi spokojeni. KDU-ČSL dlouhodobě bojuje proti dotační diskriminaci církevních škol. Církevní školy jsou úspěšné, vydobyly si dobré jméno a pro naši společnost by bylo žádoucí, aby jejich počet vzrostl.

10. Jak vnímáte postupnou islamizaci Evropy? A jak si představujete evropskou kulturu za 100 let? Křesťanskou, nebo islámskou?

Nepropadám panice, větším nebezpečím je relativizace hodnot. To však neznamená, že evropská imigrační politika nemá mít jasná pravidla. Evropa má být připravena přijímat imigranty, ale jenom takové, kteří chtějí žít s námi ve společné Evropě, respektovat naše hodnoty a pravidla a zapojit se do společného díla.

11. Co rozumíte pod pojmem „občanská společnost“? Co byste poradil mladému člověku, který je znepokojen současným stavem společnosti? Jakým způsobem by se mohl konkrétně podílet na jejím pozitivním rozvoji?

Mladému člověku bych poradil, ať vstoupí do KDU-ČSL. Naše strana si mladých lidí váží, dává jim šanci měnit věci k lepšímu a umožňuje jim se přímo zapojit do komunální a celostátní politiky.

12. Seřaďte následující hodnoty od Vámi nejpreferovanější po nejméně důležitou: láska, lidský život, majetek, mír, naděje, odpovědnost, prosperita, rodina, sociální zázemí, solidarita, tradice, víra, zdraví. Případně přidejte dvě další hodnoty, které jsou pro vás důležité.

Láska, Víra, Naděje, Mír = Lidský život, Rodina, Solidarita = Odpovědnost = Sociální zázemí, Zdraví, Tradice, Prosperita, Majetek

13. Byla na vaši stranu nebo konkrétně na Vás vytvořena nějaká karikatura, případně vtip, který vás pobavil?

Bohužel neznám. Byl bych ale rád, kdyby mi čtenáři signálů.cz nějaký vtip o mně poslali.

 

Zobrazeno 4514×

Komentáře

Můrinka

No každopádně nám naše politické spektrum žádnou lepší nabídku nenabízí, každá jiná strana má ve svém programu něco, co se s křesťanskou morálkou ztotožnit nedá, takže stejně asi nemáme jinou možnost ;o) A mě osobně by tedy asi mrzelo, kdyby se KDU do sněmovny nedostalo... Přece jen je tam opravdu pár obětavců, kterých bychom si měli vážit ;o)

Pavel Husák (yetti)

Hans: "Když ,,někdo" Macka nebo Juránka označí za hrobaře, tak je vidět, že jde o člověka, kterej prostě neví (hodně slušně řečeno). Juránek či Macek (a znám je osobně) jsou borci největšího kalibru."<br />
Skoro by mně bylo milejší, kdybys mě nazval debilem než takovy okecávačky :-)<br />
<br />
hans, čáp:<br />
Kritika Schwarzenberga za výrok o črnoprdelnících, podivná kritika Kalouska (např. za "složenky" jakožto cynismu vůči důchodcím) vnímám v porovnání s následujícím jako maličkost:<br />
<br />
Dneska jsem zjistil že v jednom Domově pro seniory v mém okolí chodila po pokojích imobilních (nepohyblivých) pacientů společně dvojice lidí - jeden podával přijímání a druhý agitační letáčky KDU-ČSL. <br />
<br />
Jinak u nás v kostele leži letáčky od KDU-ČSL dlouho. A navíc i přihlášky do této strany. Takže blinky, blinky, blink.<br />
<br />
Jasně, jsou to akce jednotlivých členů, ale o čemsi to vypovídá.<br />
<br />
Dodávám, že nejsem antilidovec,

Zobrazit 37 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio