téma měsíce května 2010

Předseda KSČM - Vojtěch Filip odpovídá na dotazy signály.cz

15. 5. 2010 1:28
Rubrika: Rozhovory | Štítky: KSČM , z jedné vlny

 

Lídrům všech politických stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, poslala redakce komunitního webu signály.cz třináct otázek. Dvanáct dotazů je ve všech případech totožných, jeden se zabývá specifickými hesly jednotlivých partají.

Rozhovory zveřejňujeme po jednom každý den podle toho, kdy nám jednotlivé strany odpověděly. Dnes má slovo Vojtěch Filip, který odpověděl za 4 dny. Předcházející rozhovory najdete v rubrice rozhovory. 

1. Kdybyste měl vybrat jen jediné celospolečenské téma, kvůli kterému by měl jít mladý člověk volit, co by to bylo?

VF: Mladí lidé by měli jít volit především proto, že přece nerezignují na své právo. Navíc svou volbou mohou pomoci zabránit likvidaci solidarity ve společnosti. Pokud by totiž k takové situaci došlo, zmizí veškeré hodnoty a nastoupí pouze trh i do mezilidských vztahů.

Pak už vyhrávají jenom tvrdé lokty. Solidarita není jenom o sociálních dávkách, jak se snaží vsugerovat pravice, ale třeba o tom, že mladí pomáhají starším a naopak.

2. O kterém z bodů vašeho programu si myslíte, že by mohl nejvíce oslovit mladé lidi?

VF: Především komplexní program podpory mladých rodin s dětmi. Vím, že mladé dnes trápí například otázka bydlení. Prosazujeme proto výstavbu startovacích bytů. A také právo na první zaměstnání, které dává člověku šanci.

3. Jakého člověka si představíte pod pojmem „mladý křesťan“ a jakou roli podle vás hraje křesťanství v dnešní společnosti?

VF: Mladý křesťan je podle mne člověkem, který se řídí jakýmisi pravidly i ve svém životě. Ač jsem ateista, plně víru respektuji.

Nevidím ostatně žádný rozpor mezi tím být levicovým a zároveň být křesťanem. Pokud jde o roli křesťanství, bohužel, mnohdy to velmi pozitivní, jako jsou hodnoty nebo třeba charitativní činnost, zastírají tahanice o majetek.

4. Co je třeba udělat, aby zavládla v české politice slušnost? Co by bylo pro Vás důvodem k odchodu z politiky?

VF: Aby zavládla slušnost, musí především z politiky zmizet ti, kteří nemají žádné zásady a program, ti, které zajímá jen a výhradně kšeft a moc. Ideová vyprázdněnost velkých politických stran ničí českou politiku.

Pokud jde o mne, z politiky bych odešel patrně pokud by mne k tomu vedly nějaké osobní důvody.

5. Jedním z vašich hesel je: „S lidmi pro lidi.“ Co konkrétně si pod ním máme představit?

VF: Především to, že nejsme političtí panáci z Toskánska nebo hotelu Kempinski, ale že jsme jedněmi z našich občanů, prostě lidé. Že naši politiku děláme pro nejširší vrstvy lidí.

Mnohokrát jsme prokázali, že jejich zájmy skutečně hájíme, a nebojíme se toho, ačkoliv jsme byli „biti“ od ostatních stran. Jasně tím ukazujeme rozdíl mezí tím, co je populismus, a být s lidmi pro lidi.

6. Jste pro schválení smlouvy s Vatikánem ve stávající podobě?

VF: Smlouva není vyvážená, jak ve vztahu k České republice, tak k ostatním církvím působícím u nás, proto si myslím, že smlouva si žádá přepracování. Ostatně, na stolec sv. Petra usedl nový papež. Situace se změnila i u nás, a nový arcibiskup má právo se tím znovu zabývat.


7. Kdy podle Vás začíná lidský život? A za jakých podmínek je možné ho ukončit?

VF: Toto je velmi citlivé téma. Myslím, že je zbytečné určovat nějaké „termíny“, od kdy život začíná. Zastávám názor, že současná právní úprava umělého přerušení těhotenství je postačující normou. Nakonec jsem rád, že každoročně klesá počet takových rozhodnutí, nemám v úmyslu omezovat práva žen-matek. Měli bychom se spíše soustředit na to, vytvářet těhotným ženám takové podmínky, aby se k interrupci nemusely, pokud to není nutné ze zdravotního hlediska, uchylovat. Vždy, když slyším odpůrce umělého přerušení těhotenství, vzpomenu si na knihu lékařky Valji Stýblové „Mne soudila noc“ vydanou v roce 1957. Právě tato kniha byla jedním z motivů pro povolení interrupcí v ČSR.

8. Jakou podporu na rozdíl od ostatních politických stran nabízíte novomanželům a mladým rodinám?

VF: Z části budu opakovat shora uvedené. Chceme zejména mladým lidem vytvořit podmínky pro start do života. Proto navrhujeme zavést právo na první zaměstnání, aby absolventi škol mohli získat potřebnou praxi a nebyli znevýhodněni při dalších výběrových řízeních, dále daňové zvýhodnění pro podnikatele přijímající absolventy. Navrhujeme pak státem dotované půjčky pro mladé rodiny na bydlení, podporu výstavby družstevních bytů, rodičovský příspěvek ve výši 14 000 Kč nejméně do tří let věku dítěte a podporu služeb pro rodiny, děti a mládež.

9. Jaká vidíte pozitiva a negativa církevního školství? Podporujete zakládání nových církevních škol?

VF: Nemyslím, že potřebují takové školy zvláštní podporu, již jejich existence ukazuje, že jejich vzniku nic nebrání. Tedy, že doplňují pomyslný koláč nabídky různých typů škol. A samozřejmě umožňují těm, kterým je víra blízká, studovat na takovém typu škol. Za negativní bych považoval, kdyby se církevní školy příliš uzavíraly okolnímu světu nebo by jejich výuka byla příliš fundamentální.

10. Jak vnímáte postupnou islamizaci Evropy? A jak si představujete evropskou kulturu za 100 let? Křesťanskou, nebo islámskou?

VF: Myslím, že se z tohoto problému často dělá strašák, kterým mávají v rukou pravicoví extrémisté. Nemyslím si, že se naplní nějaké katastrofické scénáře a za sto let bude Evropa jednolitá. Vždy byla pestrá a takovou podle mne i zůstane.

11. Co rozumíte pod pojmem „občanská společnost“? Co byste poradil mladému člověku, který je znepokojen současným stavem společnosti? Jakým způsobem by se mohl konkrétně podílet na jejím pozitivním rozvoji?

VF: Pod pojmem občanská společnost si představuji spontánní aktivity lidí sahající od amatérských sportovních klubů po kulturní soubory nebo třeba aktivity v obcích a městech. Odmítám ovšem politizaci tohoto pojmu, kdy někteří účelově operují občanskou společností, zaštiťují se jí. A jestli chce mladý člověk něco změnit k pozitivnímu, doporučím jediné. Nebýt lhostejný. A do veřejného života se zapojit. I třeba vstupem do některé politické strany.

12. Seřaďte následující hodnoty od Vámi nejpreferovanější po nejméně důležitou: láska, lidský život, majetek, mír, naděje, odpovědnost, prosperita, rodina, sociální zázemí, solidarita, tradice, víra, zdraví. Případně přidejte dvě další hodnoty, které jsou pro vás důležité.

VF: Lidský život, zdraví, mír, rodina, odpovědnost, láska, solidarita, sociální zázemí, tradice, naděje, víra, prosperita, majetek.

13. Byla na vaši stranu nebo konkrétně na Vás vytvořena nějaká karikatura, případně vtip, který vás pobavil?

VF: S velkou nadsázkou jsem vzal nepravý profil Vojtěcha Filipa na Facebooku. Jeho autorovi se dokonce podařilo zmást některé členy strany, kteří se domnívali, že příspěvky jsou opravdu mé. Ti, kteří mne znají, ale poznali, že nejde o mé dílo, když jsem tam prý chválil Plzeň místo Budvaru. To nemohlo mít šanci. Dementoval jsem to v tisku a nijak víc jsem to neřešil.

 

Zobrazeno 4441×

Komentáře

Pavel Husák (yetti)

Úžasné je, když začnou staří dobří komunisti vykládat o demokracii a občasnké společnosti. Že Vojti? :-D

rtep

Jenže mě na tom nejvíc štve, že někteří zapomenou na minulost. Ono když so to přečteš znovu a odmyslíš si tu minulost, je to líbivé a podbízivé---brrrrrr

pavlli

...startovací byty, ani právo na první zaměstnání si neumím v praxi vůbec představit,...<br />
Díky moc signálům, že nám představují politiku, kterou volí lidé v naší zemi...díky!

Filip Landa

Jak psal kdesi kdysi ViZ: Chucpe.

Pavel Husák (yetti)

chucpe znamená co?

Daliluh

Na první a třetí otázku odpověděl velmi dobře, např. že solidarita není jen o sociálních dávkách - to je vysloveně myšlenka, která mi skoro splývá s křesťanským přístupem ke společnosti.<br />
Jak už řekla Pavlli, mnohé jejich sliby jsou v současných podmínkách naprosto neufinancovatelné. Ale přesto je vidět, že je pan Filip vzdělaný a chytrý člověk, který ví, co a jak chce říct a má své odpovědi dobře promyšlené (oproti Zemanovi velký posun). Myslím, že si komunistická strana (bohužel) nikoho lepšího jako svého šéfa zvolit nemohla. Je z velké části jeho zásluhou, že si komunisté stále udržují tak silné pozice:-(.

Filip Landa

Chucpe je napr. kdyz nekdo zabije svy dva rodice a u soudu zada o shovivavost, protoze je oboustranny sirotek... <br />
Anebo kdyz se ti nekdo vyse.e pred barak a... No to uz je zas jina historka.

Pavel Husák (yetti)

dík za vysvětlení

hans

proč má největší hodnotu lidský život, když současná legislativa stačí? Trochu si protiřečí....<br />
A majetek na posledním místě? Tak zní to líbivě, jako celý rozhovor( no katastrofa) ale je třeba vzít v úvahu jeho poslanceký plat a zisky jeho advokátní kanceláře.

alimduL

Přátelé, nepochopím, proč dáváte tolik prostoru komunistickým povídačkám... Za jejich vlády 40 let nedali prostor vůbec nikomu! Dále zažila jsem jejich "komplexní podporu mladým rodinám a právo na zaměstnání" na vlastní kůži před 30lety a rozhodně nechci, aby se to celé vrátilo! vím, že nyní mladí absolventi musejí práci hledat, ale mají mnohem víc možností než my kdysi. Pan Filip si nejen protiřečí, ale hlavně chce nalákat voliče. Mladý křesťan, který podle něj se "řídí jakýmisi pravidly", by měl myslet vlastní hlavou a nenechat se nikým manipulovat! Prosme Ducha sv. o světlo, abychom dokázali rozeznávat pravdu a rozlišovat mezi dobrem a zlem...a abychom se řídili ne "jakýmisi", ale správnými pravidly života. Lepší než Desatero zatím nikdo nevymyslel.

zdis

Jde mu o koryto. Jako vždycky. Zeman aspoň řekne rovnou, že katolíky podporovat nebude. Už v roce 1989 když k nám Zeman přišel na výšku řekl na rovinu, že s demokracií budou problémy, protože jsme žili 40 let na dluh a to se teď projeví. A lidi budou nadávat, že mají hluboko do kapsy.

HelenaH

Dnes jsem se vrátila z exercicií:-)říkali nám tam, že máme žehnat. Žehnáním odháníme moc Zlého. On se usmívá, lže a jde mu o jediné-získat nad námi moc....tak bacha:-)+

vitus

Filip může říkat co chce. Každý rozumný člověk ví, že komunista zůstane komunistou i kdyby trakače padaly! A taky že to vždycky byli nepřátelé církve! (což neustále dokazují)

vitus

A že prý je hrozba islamizace Evropy strašák! To může říct jedině blb...

Pavel Husák (yetti)

vitus:<br />
možná ještě hlupák a nebál bych se tam zahrnout i pitomce

Pavel Husák (yetti)

yetti: a komunistu :-D

Gerard

Copak si komouši mohou myslet, že jsme blbý??? Jsem toho názoru, že je třeba se za ně a za jejich obrácení modlit.

Nescafe

Většina komentářů se mi zdá strašne zaujatých a předsudkových. Copak by křesťan neměl milovat všechny stejně? A tím víc pak své nepřátele? Papež přece taky neodsoudil toho, kdo ho postřelil, ale šel mu odpustit. Tím nechci komunisty hájit, ale chci vyzdvihnout křesťanský pohled na věc, který by měl být objektivní a rovnocenný ke všem a ne odsuzovačný, nám přece nepřísluší soudit...<br />
<br />
yetti 15. 5. 2010 8:45<br />
"Úžasné je, když začnou staří dobří komunisti vykládat o demokracii a občasnké společnosti. Že Vojti? :-D"<br />
<br />
Hm..a oni se nemohli "obrátit" ve víru v demokracii? :)<br />
<br />
<br />
rtep 15. 5. 2010 11:52<br />
"Jenže mě na tom nejvíc štve, že někteří zapomenou na minulost. Ono když so to přečteš znovu a odmyslíš si tu minulost, je to líbivé a podbízivé---brrrrrr"<br />
<br />
Já tedy komančům nefadním a ve vládě je rozhodně nechci. Ale tohle mi příjde podobné, jako říkat "štve mě, že někteří zapomenou na mi

Hever

Právo na první zaměstnání? Jeeej, to by to dopadlo, představte si být zaměstnavatelem, který shání schopného člověka a dostane tam od úřadu kohosi, koho musí tři roky zaměstnávat bez ohledu na to jestli bude tu práci zvládat, ajajaj.<br />
<br />
A startovací byty - moc líbivé, že? Ožením se, dostanu na dva roky startovací byt, a co pak? Mám dvě děti, ženu na mateřské, výdajů ještě víc než předtím a teď najednou jsem na tom nějak líp, abych si koupil normální byt? Ne. Je to líbivé, ale nic to neřeší.<br />
<br />
Komunismus. Člověče, nedělej nic, až někdo chytrý začne bohatnout, my mu ty peníze vezeme, dáme ti je a ty budeš mít celý život v dostatku.

Čáp

Nescafe:<br />
- Obrácení komunistů? Nezdá se, že by se o to snažili. Od zločinů režimu se KSČ(M) nikdy nedistancovala a jejich program stále v podstatě tvoří komunistický manifest (mluvící například o zrušení rodiny).<br />
- Ono Husa taky lidi pořád vytahují a vlastně ani neví, za co byl odsouzen, že? Dodnes se ve školách často učí ta komunisty upravená verze celé kauzy.<br />
- "Komunistické povídačky" tu budou asi proto, aby si lidi nemysleli, že zlo musí být vždy nutně hloupé.<br />
- S islamizací je to na delší rozbor, ale totalitární tendence jsou již dnes a to i v Evropě zřejmé. Kdo veřejně řekne něco, co se muslimům nelíbí, je odstřelen nějákým fanatikem. To není příliš slučitelné s demokracií. Krom toho muslimové na odluku náboženství od státu a práva nehrají a to bude (dle pesimistických hlasů) asi do budoucna v Evropě dost problém.

Nescafe

"- Obrácení komunistů? Nezdá se, že by se o to snažili. Od zločinů režimu se KSČ(M) nikdy nedistancovala a jejich program stále v podstatě tvoří komunistický manifest (mluvící například o zrušení rodiny)."<br />
<br />
Ano, souhlasím, že se od minulých let veřejně nedistancovali (čímž se vlastně hlásí k tomu, že jsou přímými následovníky a vyznávají stejnou ideu, která mimochodem ve své podstatě není špatná, jenom všude na světě se její uvedení v praxi naprosto zkroutilo pod lidskou vidinou moci apod). Byť já reagoval na to rychlé a prázdné odsouzení Yettim, které z křesťanského pohledu je špatné.<br />
<br />
"- Ono Husa taky lidi pořád vytahují a vlastně ani neví, za co byl odsouzen, že? Dodnes se ve školách často učí ta komunisty upravená verze celé kauzy."<br />
<br />
Prázdný a "zastrašující" argument. Poučte mě tedy, jak to bylo doopravdy (včetně zdrojů prosím). A vyjmu-li Husa, je tady stále svaté války, inkvizice atd...<br />
<br />
<br />

StranikS

Zajímavé a pěkné ... díky za zprostředkování. Náhodou mluví p.Filip pěkně. Nevím co tady zase někteří zbytečně útočíte. Hlavně se starejte sami o ssebe a své hříchy ... a taky abyste teda měli být tím vzorem a né si hrát na nějakého pánaboha. Dělá toto hromada věřících a štve mě to.

Čáp

Nescafé:<br />
Problém s Husem je v tom, že "všichni vědí" že byl odsouzen a upálen za morální kritiku církve. Ve skutečnosti byl odsouzen za kacířství tzn. za šíření teologických bludů - hlásání lží a výmyslů o Bohu. Tomu dnes nerozumíme, ale tehdy to bylo běžné (z důvodu tehdejšího upřednostňování věčného života nad životem časným - nepravdivým učením byl uveden v nebezpečí věčný život mnohých, pokud by mu uvěřili). O morální obrodu církve se třeba o 150 let dříve snažil František z Assisi, který však svoje učení neposkvrnil pošlapáním církevní tradice a autority.<br />
Zajímavá kniha k této tématice, která se zabývá procesně právním rozborem celé kauzy je Kejřův "Husův proces". Nedávno Benedikt XVI. uznal Husa za velkého reformátora.<br />
U otázky 10 se bavíme o postupné islamizaci a kultuře za sto let. Souhlasím s tím, že pokud bude mít Evropa zodpovědnou přistěhovaleckou politiku, dost možná to nebude muset řešit.

Pavel Husák (yetti)

Byť já reagoval na to rychlé a prázdné odsouzení Yettim, které z křesťanského pohledu je špatné.


Správě je to pro příště takto: "které je dle pohledu jednoho až několika křesťanů špatné".

Zobrazit 25 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio