téma měsíce května 2010

Předseda ČSSD - Jiří Paroubek odpovídá na dotazy signály.cz

20. 5. 2010 10:40
Rubrika: Rozhovory | Štítky: ČSSD , z jedné vlny

 

Lídrům všech politických stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, poslala redakce komunitního webu signály.cz třináct otázek. Dvanáct dotazů je ve všech případech totožných, jeden se zabývá specifickými hesly jednotlivých partají.

 

Rozhovory zveřejňujeme po jednom každý den podle toho, kdy nám jednotlivé strany odpověděly. Dnes má slovo Jiří Paroubek, předseda ČSSD. Na odpověď jsme čekali do posledních chvil - i po oznámení jsme museli několikrát urgovat. Prvně stanovený termín (3 týdny po odeslání dotazů) nedodrželi, na email zareagovali pouze dotazem na to, kdo odpovídal za ostatní. Odpovědi zaslali až na poslední telefonickou výzvu 2 dny po dalším termínu (1,5 měsíce od zaslání dotazů) na úplně jiný email, než ze kterého jsme jim otázky posílali, ale naštěstí se odpovědi nakonec do redakce dostaly, s omluvou za "drobné zdržení" (tedy prakticky měsíc po prvním termínu).

 

Předcházející rozhovory najdete v rubrice rozhovory.

 


 

 

1. Kdybyste měl vybrat jen jediné celospolečenské téma, kvůli kterému by měl jít mladý člověk volit, co by to bylo?

Volba by měla být občanskou povinností. Nelze jednoznačně určit téma, protože každý by si měl určit to své. Pro mě je to otázka budoucnosti země, ve které žiji.

2. O kterém z bodů vašeho programu si myslíte, že by mohl nejvíce oslovit mladé lidi?

ČSSD chce bezplatné veřejné školství, které by bylo dostupné pro každého. Dalším tématem pro mladé je například podpora rodin s dětmi. Výstavba startovacích bytů, novomanželské půjčky.

3. Jakého člověka si představíte pod pojmem „mladý křesťan“ a jakou roli podle vás hraje křesťanství v dnešní společnosti?

Křesťanství a vlastně jakékoliv náboženství má svou specifickou roli. Víra je něco, co člověku nemůže nikdo upřít ani vzít. Mladý křesťan je podle mého názoru mladý člověk, který vyznává křesťanské hodnoty a snaží se podle nich žít a směřovat k nim svou budoucnost. Možná je to i způsob života, v tom dobrém smyslu slova.

4. Co je třeba udělat, aby zavládla v české politice slušnost? Co by bylo pro Vás důvodem k odchodu z politiky?

Všechno je o lidech. Voliči si musejí sami určit, koho v politice chtějí, kdo by měl zastupovat jejich zájmy. Na jejich rozhodnutí spoléhám. Důvodem odchodu z politiky by pro mě byla v prvé řadě rodina. V další řadě pak, pokud bych měl pocit, že nemám lidem již co nabídnout.

5. Jedním z vašich hesel je: „Lepší život pro obyčejné lidi.“ Co konkrétně si pod ním máme představit?

Přesně to, co tato věta vystihuje. Aby se lidé v České republice měli lépe. Nejen ti nejbohatší, privilegovaní, ale všichni. Všech více než deset milionů českých lidí by mělo mít určitý prospěch z budoucí prosperity státu a předností z naší svobodné společnosti.

6. Jste pro schválení smlouvy s Vatikánem ve stávající podobě?

To je předčasná debata. Smlouva s Vatikánem je natolik významný dokument, že jej nelze nijak uspěchat. Nicméně jsme připraveni jej projednat a schválit v parlamentu rychle.

7. Kdy podle Vás začíná lidský život? A za jakých podmínek je možné ho ukončit?

Lidský život pro někoho začíná početím, pro někoho narozením. Je to na osobním názoru každého z nás. Ukončit život (euthanazie) by podle mého osobního názoru mělo být rovněž právo každého z nás. Cítím jako křesťan. Myslím i na základě své životní zkušenosti, že lidské utrpení má své meze.

8. Jakou podporu na rozdíl od ostatních politických stran nabízíte novomanželům a mladým rodinám?

Chceme, aby mladé rodiny měly možnost začít svůj život důstojně, v důstojných podmínkách, a to zejména, co se týče bydlení. Proto mluvíme o novomanželských půjčkách a startovacích bytech. A to je něco, v čem by jim měl být stát nápomocen. Tím se lišíme od pravicových stran, které upřednostňují i v této věci individuální přístup. Chápeme, že mladí lidé potřebují pomoc státu.

9. Jaká vidíte pozitiva a negativa církevního školství? Podporujete zakládání nových církevních škol?

Nechci hodnotit pozitiva, ani negativa. Rodiče, kteří se rozhodnou své děti do podobných zařízení umístit, pro to jistě mají své důvody. A pokud bude po podobných školách poptávka, nevidím v jejich zakládání žádný problém.

10. Jak vnímáte postupnou islamizaci Evropy? A jak si představujete evropskou kulturu za 100 let? Křesťanskou, nebo islámskou?

Islamizace Evropy je podle mého názoru zcela absurdní pojem. Evropa se postupem času stává multikulturálním kontinentem s různými národnostmi a různými vyznáními. Tak, jak je tomu například v Americe. Islám bohužel spousta lidí považuje za synonymum terorismu, což je špatně. Jedná se o druh víry, na kterou má každý právo. A ve své běžné formě je to víra velmi tolerantní, ba mírumilovná.

11. Co rozumíte pod pojmem „občanská společnost“? Co byste poradil mladému člověku, který je znepokojen současným stavem společnosti? Jakým způsobem by se mohl konkrétně podílet na jejím pozitivním rozvoji?

Občanská společnost je taková společnost, ve které jsou respektována práva jednotlivců i skupin ve všech oblastech života. Mladý člověk, který je nespokojený, má dnes spoustu možností, jak se do veřejného života zapojit. Nemyslím teď přímo vstup do politiky, ale i to je cesta. A pro mladého křesťana by neměl být problém vyjít při vstupu do politiky z koncepce politiky jako služby veřejnosti. Česká politika potřebuje idealistické mladé lidi. Idealismus není zašlé harampádí, ale zdroj inspirace a společenského pokroku.

12. Seřaďte následující hodnoty od Vámi nejpreferovanější po nejméně důležitou: láska, lidský život, majetek, mír, naděje, odpovědnost, prosperita, rodina, sociální zázemí, solidarita, tradice, víra, zdraví. Případně přidejte dvě další hodnoty, které jsou pro vás důležité.

Lidský život, rodina, zdraví, víra, láska, sociální zázemí, mír, solidarita, tradice, odpovědnost, prosperita, naděje, majetek.

13. Byla na vaši stranu nebo konkrétně na Vás vytvořena nějaká karikatura, případně vtip, který vás pobavil?

Přiznám se, že karikatury mě nijak zvlášť neoslovují. Myslím, že u nás žádný hvězdný karikaturista není. Buď jsou plytké anebo přeexponované.

 

Zobrazeno 4981×

Komentáře

Vašíček

jako v porovnání s nečasem ,,Pýdžej" docela pokulhává...doufám, že nebude premiérem.<br />
A přeju ČSSD lepšího předsedu.

rtep

Vtipné je to, že se prvně zeptali, jestli odpovídají i ostatní nebo můžou ty křesťany v klidu ignorovat...

virus

Nejsem překvapený z jeho odpovědí (jen si mohl dát víc práce své názory zamlžit), spíš mě zaráží, kolik lidí ho stále volí, ba dokonce občas i slepě obdivuje. A co je zarážející - kolik jich je i mezi "křesťany" (záměrně v uvozovkách). Proč???

Katis

Ad Papo, úplně 1.vzkaz nahoře po článkem: přesně na to jsem myslela, jak si protiřečí. A aby toho nebylo málo, tak pak mě už úplně rozesmívá, když na to protiřečení si protiřečí ještě na druhou, když v pořadí nejdůležitějších hodnot pak dává na 1.místo Lidský život.

RadekOwen

a malem bych zapomnel na moju oblibenu :D .. <br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/k/kazisvet-vi-hlava-pomazana.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/k/kazisvet-vi-hlava-pomazana.jpg</a>

RadekOwen

to, co odpovedel sa ani neda nazvat diplomacii .. ale budiz .. kazdy ma pravo na svuj nazor a jesi on opravdu veri tomu, co rika, tak ho uprimne lituju, ale kazdopadne mu preju, aby mohl zit v teto nadherne zemi spolu se vsema ostatnima s pocitem, ze budoucnost bude prijemna ... a taky si na zadne karikatury ani predelavky nevzpominam :D... ani na Quimbyho ani na nic takoveto <br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/i/incredebile.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/i/incredebile.jpg</a><br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/t/trautenbegg.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/t/trautenbegg.jpg</a><br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/m/masochista.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/m/masochista.jpg</a><br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/n/naex.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/n/naex.jpg</a><br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/s/svejk.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/s/svejk.jpg</a><br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/i/indy.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/i/indy.jpg</a><br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/d/dvojka.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/d/dvojka.jpg</a><br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/s/socani.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/s/socani.jpg</a><br />
<br />
a hlavne je dulezite vedet, ze je Jirka nabozensky zalozeny .. viz foto :D .. <br />
<a href="http://ateo.cz/f/images/s/sibal.jpg" target="_blank">http://ateo.cz/f/images/s/sibal.jpg</a>

monísek

nooo, vtipné:D humorný je až až... jen by mě zajímalo, zda to o sobě ví?;)<br />
Jinak odpovědí na sedmičku mě fakt dostal...:D

klarushka

archiStrata: bezobsažné fráze? Pro Paroubka typické... mě tím teda nepřekvapil..

Papo

Ukončit život (euthanazie) by podle mého osobního názoru mělo být rovněž právo každého z nás. Cítím jako křesťan. -> krásný protimluv<br />
Proto mluvíme o novomanželských půjčkách a startovacích bytech. -> inu, slibem nezarmoutíš a tohle není ani slib<br />
Myslím, že u nás žádný hvězdný karikaturista není. -> Já myslím, že jméno Štěpán Mareš mu v hlavě muselo bliknout..<br />
<br />
No nic, já si jdu odblinknout..

Daliluh

Kdy podle Vás začíná lidský život? -> To je na osobním názoru každého z nás.<br />
Tenhle člověk má neuvěřitelnou schopnost neodpovídat na otázky. Těmi karikaturami mě taky rozesmál, asi nemá smysl pro humor, protože zrovna jej karikatuje kdekdo.<br />
Úžasná je ta fotka, vypadá na ní jako pan Burns, když se mu povedlo něco obzvláště zákeřného:-). Znamenitě.

Tomáš Bajer

Daliluh: "Kdy podle Vás začíná lidský život? -> To je na osobním názoru každého z nás."...jo, Jyrka opět nezklamal=)

Petr Coufalík (coufpe)

No ze začátku jsem si říkal, že ten Paroubek nemá zas tak divné názory. Docela se mi zamlouvala odpověď na trojku. No ale jak jsem se dostal k euthanasii, tak jsem dostal záchvat smíchu. No nejabsurdnější je, že pak na prvním místě mezi hodnotami položí lidský život.<br />
<br />
No na příkladu Paroubka člověk lehce pochopí, proč musí existovat očistec, protože pokud bychom se oba dostali do nebe, tak bychom tam z toho možná udělali pěkný holubník.

Pavel Husák (yetti)

Ten guláš byl tak dobrej a už je zas venku. :-(<br />
<br />
Parópku, Parópku, proč mi to děláte?

Daliluh

Neplač, Yetti, guláš teď dostaneš na každém mítinku:-). A leckteří politici ho mají i v hlavě...

Pavel Husák (yetti)

Jupííí :-))))

Tomáš Bajer

Daliluh: Já jsem ještě na takovém mítinku nebyl=( Ale je pravda, že jednou jsem povečeřel i s Paroubkem=)

Papo

thomas14: to já zase u babičky pravidelně obědval s Železným :) ("... a dobrou chuť, pokud právě obědváte")

makabrozni-spelunka

krestan paroubek :D<br />
daliluh: s tim burnsem mas bod :)

Tomáš Bajer

makabrozni-spelunka: No Paroubek o své víře nepochybuje <a href="http://www.youtube.com/watch?v=x62N1KDOPf0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=x62N1KDOPf0</a> =)

JardaNezbeda

Jiří Paroubek a David Rath jsou přeci známými podporovateli euthanasie. Dále pak z ČSSD minimálně jeden, jméno mi ale vypadlo. Podle mě je tam tichý plán. HPŽ připravuje před volbami na webu vydat leták o euthanasii a že jí ČSSD podporuje. Čekujte jejich web.

Petr Coufalík (coufpe)

o tom už jsem četl myslím někdy na podzim

Filip Landa

Co to tam plácá u tej sedmičky? Já spad málem ze židle..

archiStrata

Skoro všechny odpovědi nesou známku prostě jen těm signálům něco odepsat, takové bezobsažné fráze, oproti všem ostatním osloveným hamba doslovná!

Petr Coufalík (coufpe)

No nechtěl bych zase Paroubkovi křivdit, že to psal narychlo, spíše se snažil o diplomatické odpovědi. Možná si to podvědomě už tak přebíráme

Tomáš Bajer

coufpe: tak jistě, on kdyby měl psát všechno, co si k dané problematice myslí, tak by to nebylo publikovatelné na signálech a to nemá zapotřebí, jde o každý hlas

Gerard

Bod 7 mě nepřekvapil. Jen jsem doufal, ale marně. Pan Paroubek asi neví o čem mluví...

Čáp

ČSSD má co si zaslouží. Dobře jí tak.:)

RadekOwen

Nevim, co proti Jirkovi seci maju .. sak recky model, ktery nam nabizi sa tak osvedcil .. at ziji 14. duchody a tech par desitek platu jako odstupne .. :)

hans

Jak je možný, že ho ještě neodpráskli?<br />
A jak je možný, že mu to ti lidi ještě žerou tak ve velku?

Lenochod

Asi s většinama komentářu souhlasím, nechápu jak ho mohou volit ty lidi??? no a na paroubka je tolik karitur :-DDD

jenikjejenjeden

horší, než jsem čekal. 13 odstavců ničeho.

pajann

Jen tupým je třeba vysvětlovat tak jasné věty.

stanik1

nejhorsi na tom stejne je to, ze se najde tolik lidi, kteri na tohle skoci...

pajann

stanik1: mám si to brát osobně?

stanik1

ne, pokud nepatris mezi ne. neni tezke si predstavit, kam se bude ubirat CR s timhle clovekem v cele.<br />
o tom, jak odpovedel na otazky nahore, ani nemluve...

StranikS

Tady je zase hafo moc chytrejch expertů a odborníků ... to je k nevíře. Co zase máte s tou eutanázií? Berte, neberte ne? Já nevím co se vám porád nelíbí. Máte volbu máte - nic lepšího nemůže být. Je špatné nařídit to, či ono. Už se kruci vzpamatujte ...

Papo

StanikS: Dnes naštěstí tento zvrhlý zákon nemáme. Vybrat si smrt bývá jen málokdy křesťanské. Euthanasie do "málokdy" 100% nespadá..

Zobrazit 37 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio